Foreningsnyt Januar 2020

MARGRETHEKIRKEN

Avda. De Dinamarca 2 & Calle Ciprés 22,

Las Lagunas, Mijas Costa · Tlf. 952 587 481

Website: www.margrethekirken.com

Kontoret er åbent: tirsdag, torsdag og fredag kl. 10-12 samt onsdag kl. 15-17, hvor der også er café i kirken

Den danske præst: Iben Merete Gabriel Snell

Edif. Andromeda II C/Maestra Aspiazu 10 – 2A, 29640 Fuengirola

Tlf. 952 460 495/mobil: 661 001 998

margrethekirken@margrethekirken.com

Årskontingent på 80 kan indbetales i kirken eller på vores konto i Cajamar:

(IBAN ES87) 3058 0860 7927 2000 6999

(Swift: CCRIES2A)


Gudstjenester

Søndag 5/1 kl. 11.00: Hellig 3 konger. Iben Snell

Søndag 12/1 kl. 11.00: 1. søndag efter Hellig 3 konger. Iben Snell

Søndag 19/1 kl. 11.00: 2. søndag efter Hellig 3 konger. Iben Snell

Onsdag 22/1 kl. 18.00: Spaghetti og gudstjeneste for børnefamilier

Søndag 26/1 kl. 11.00: 3. søndag efter Hellig 3 konger. Iben Snell


Arrangementer

Tirsdagsaften i Solkystens Ungdomshus tirsdag den 14. januar kl. 19.00

Aftenens program annonceres på facebook


Kaj Normann Andersen aften torsdag med Egon Kjær den 9. januar kl. 19.00

Egon Kjær har tidligere spillet i Kjeld and the Donkeys og er et kendt ansigt i musiklivet hernede på Solkysten. Denne aften gæster han Margrethekirken med et Kaj Normann Andersen program.

Entré 15 € inkl. hjemmebagt bolle med pålæg og ost og en drink. Billetter kan købes i kirken


Bagedag for børnefamilier lørdag den 11. januar kl. 11.00

Så bager vi kanelsnegle og laver kakao. Der bliver også tid til at høre en god historie. Tilmelding til Anni senest onsdag den 8. januar på tlf. 611 392 700 eller til Iben på margrethekirken@margrethekirken.com


Eventyr og viseaften torsdag den 16. januar kl. 19.00 med eventyrfortæller og visesanger Eva Marie Ømark og pianist Carl Erik Byskov.

Med krop og stemme og et medrivende engagement levendegør duoen en perlerække af elskede eventyr og viser ledsaget af musik, der fortryller. De har talent og sans for både eventyrernes humor og stormfulde følelser. Der venter os en herlig aften for alle barnlige sjæle, store som små.


Spaghetti og gudstjeneste for børnefamilier onsdag den 22. januar kl. 18.00

Kom og få en fælles oplevelse i familien uden at skulle tænke på aftensmad og oprydning. Alt er tilrettelagt i børnehøjde med børnevenlige salmer og sange med fagter og levende bibelfortælling. Vi åbner kirken kl. 18, så der er tid til at slappe af og hygge sig sammen, inden gudstjenesten begynder kl. 19.00. Den varer en halv time, hvorefter der er aftensmad i salonen. Madpris: børn 2 €, voksne 3 €.


Tirsdag den 28. januar i Solkystens Ungdomshus kl. 19.00

Læs nærmere på facebook.


Sangaften med Lars Jacobsen torsdag den 30. januar kl. 19.00

Glæd jer til et genhør med nordjyske Lars Jakobsen. Han synger for til fællessange, vi alle sammen kender, og optræder med sang og guitarspil med iørefaldende melodier fra den danske sangskat. Sangene krydres med lune historier, der kæder det hele sammen. Hjemme i Danmark har Lars sin egen trio, som optræder med hans sange og historier i Niels Hausgaard-stilen. Lars har en evne til at skabe en afslappet stemning, hvor man hygger sig, får et grin og noget til eftertanken. Det alvorlige og det sjove går hånd i hånd. Kom og nyd en aften med humor, eftertænksomhed og sangglæde. Entre på 15 € inkluderer en hjemmebagt bolle med pålæg og en drink.


Koncert med pianist Maria Bundgaard torsdag den 6. februar kl. 19.00

Den unge danske pianist Maria Bundgård har rejst længe i musikken – og langt. Hun har studeret på det kongelige danske musikkonservatorium, Fryderyk Chopin University of Music in Warsaw og på Schola Cantorum de Paris. Maria Bundgaard har både udgivet CD´er og skrevet bøger om musik. Nu er vi så heldige, at hun besøger Margrethekirken og giver os mulighed for at høre, hvor dejligt hun spiller og hvilke spændende ting, hun kan fortælle om musik.

Entré 20 € inkluderer en croissant og en drink.


MARGRETHEKIRKENS VENNER indkalder til ordinær generalforsamling torsdag den 12. marts kl. 12 i Margrethekirken

Der er følgende dagsorden:

1. Valg af dirigent

2. Formandens beretning

3. Fremlæggelse af det reviderede regnskab

4. Fastlæggelse af kontingent for 2020

5. Behandling af indkomne forslag

6. Valg af bestyrelse

7. Valg af revisor

8. Eventuelt

Efter generalforsamlingen har vi den glæde at kunne præsentere Hans Hugo From, der vil fortælle om hvordan det er at starte og drive selvstændig virksomhed i Spanien, hvorefter Margrethekirkens Venner er værter ved en let anretning incl. drikkevarer for foreningens medlemmer. Ønsker man at melde sig ind umiddelbart før generalforsamlingen, spiser man altså gratis. For ikke-medlemmer koster deltagelse inkl. frokost: 25 €. Vi beder om tilmelding senest den 17. februar til sekretæren Judith Lynne jlypet@gmail.com


EN STOR OG HJERTELIG TAK til alle vore gavmilde sponsorer ved Margrethekirkens ”Syng julen ind” arrangement d. 29.november: Advokatkontoret Javier Leon, Andersen Ruiz Seguros, Annis Vitalshop, Café Boulevard, Café La Vida, Café Me Gusta, Cajamar, Casa Nordica, kiropraktor Mogens Dahl, Dancon Toshiba, DanOptica, Dansk Hørecenter, DanScan forsikring, advokat Mona Davidsen, Ewalds dagligvarebutik, Flor Valentin, Grøn & Andersen konsulentbureau, Helle Hollis, Kaas & Kirkemann forsikring, La Peña de Dinamarca, Mojo Estates, Ulla Müller, Nordic Dentalcenter, Norrbom Marketing, Nykredit, restaurant Caballo Verde, restaurant Casa Danesa, restaurant Da Bruno Mijas, restaurant El Sin Igual, restaurant Happy Days, restaurant La Calesa, restaurant La Farola, restaurant Meson el Candil, restaurant MezzaNotte, Restaurant Natali, restaurant Not a Lot, restaurant Old Swiss House, restaurant Valparaiso, Smart Repair, fodterapeut Julio G. Sørensen, UniOptica, La Vega Viveros, VitaFacta Health Clinic ved læge Pernille Knudtzon, Wellness Corner ved massør Flemming Lockenwitz, Jette Aaboe Nielsen STØT SPONSORERNE - DE STØTTER MARGRETHEKIRKEN

Også stor tak til alle vore frivillige samt Luciapigerne og –drengene og alle vore gæster, som var med til at gøre dagen hyggelig og vellykket.

CLUB DANÉS

FUENGIROLA - MIJAS

Haza del Algarrobo, Ctra. De Mijas km. 2,2,

29649 Mijas Costa

clubdanes@gmail.com - www.clubdanes.dk


Kalender: Januar

7. Klubbens kontor og restauration åbner

18. Fernisering


Formanden har ordet

Årets sidste arrangement i Club Danés var vores store juletræsfest den første søndag i advent, der i år faldt den 1. december.

Det var dejligt at se den store opbakning fra børn og voksne.

Festen startede kl. 14, hvor børnene hurtigt fandt frem til vores juledekorationsbord, hvor der i den næste time blev lavet mange flotte juledekorationer.

Julemanden kom også forbi, og børnene og mange voksne fik sig en lille dans omkring juletræet.

Igen i år var der optog med Margrethe Kirkens dejlige Lucia børn - jo alt var ved det gamle!

Vi sluttede eftermiddagen med vores store julelotteri, hvor der igen i år var mange flotte præmier.

Jeg vil gerne på Club Danés vegne komme med en stor tak de forretninger og firmaer, der igen i år støttede op om vores julelotteri.

Advokatkontoret - Andersen Seguros - Annis Vitalshop - Birdie Vino – Cajamar - Casa Carina Cort Idea - Centro Belleza - Centro Sanum - Clinica Dental Idea - Clinica Dental Escandinava - Dorthe Kristoffersen - Dan Scan Forsikring – Delicatessen - Flora Valentin - Grøn og Andersen - Helle Hollis - Idea Data – Jette Aabo Nielsen - Kaas og Kirkemann - Mogens Dahl - Mona Davidsen - La Cuenta Vinos - La Pena De Dinamarca - Nordic Dental Center - Norrbom Marketing - Café La Vida - Ruta Solar - Silkeborg Flytteforretning - Scan Transport - Simzar Estates - Smartrepair - Tandlæge Pia Rosasco - Nordic Dental Center –Toshiba -Uni Optica - Viajes Ecuador Charlotte - Vitamina - Wellnes Corner.

Bent Silvester var på Kysten og det var vi glade for, for han kom også lige forbi og spillede dejlig julemusik.

Der skal også lyde en stor tak de mange hjælpere, der havde afsat en hel weekend til at give et nap med - uden jeres hjælp kunne vi ikke holdes så vellykket en juletræsfest.

Til sidst vil jeg ønske jer alle et Godt Nytår

Fo